کاربر عزیز،
به وبسایت تور استانبول | تور استانبول نوروز 96 خوش آمدید

دیدنی های استانبول

دیدنی های استانبول   
       

دیدنی های استانبول

   
موزه‌ی ایا صوفیه
ایا صوفیه، در ابتدا کلیسایی بود که توسط کنستانتین بزرگ بنا نهاده شد و بعدها در قرن ۶ میلادی، جاستین اول آن را بازسازی کرد . در میانه‌ی قرن ۱۵ میلادی با افزودن مناره‌ها، این بنا را به مسجد تبدیل کردند. امروزه ساختمان باشکوه آن با گنبدی بزرگ به ارتفاع ۵۶ متر، به صورت موزه‌ای در آمده است که هنرهای اسلامی و مسیحی و همچنین نمونه‌هایی عالی از موزاییک‌های بیزانسی را به نمایش گذاشته است. این قصر به مدت ۱۰۰۰ سال، مایه‌ی افتخار امپراتوری روم شرقی و از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان بوده است.
ورودی: ۲۰ لیر
ساعت شروع بازدید: پنجشنبه تا یک‌شنبه: ۹ صبح
ساعت پایان بازدید: پنجشنبه تا یکشنبه: ۱۹:۳۰ بعدازظهر
نشانی: Sultanahmet | Eminonu District مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)
این مسجد قرن هفدهمی که نزدیک ایا صوفیه است، به خاطر کاشی‌های آبی رنگ بسیار زیبایی که دیوارهایش را پوشانده، معروف شده است. شش مناره‌ی باریک این مسجد، آن را از دیگر مسجدها متمایز می‌کند. مسجد آبی به دست آقا محمد معمار، معمار معروف ترکی و به دستور سلطان احمد اول، طی ۷ سال ساخته شد. این مسجد، معروف‌ترین مسجد شهر است و در میدان سلطان احمد قرار دارد.
میدان سلطان احمد، صحنه‌ی مسابقه‌های اسب‌دوانی و کالسکه‌رانی و مرکز زندگی شهری امپراتوری روم شرقی بوده است. نام سلطان احمد است، چرا که مقابل مسجد آبی ( مسجد سلطان احمد) قرار دارد. امروزه در قسمت جنوب غربی میدان، می‌توان بقایای دیوارهای میدان اسب‌دوانی را به وضوح مشاهده کرد. این مکان هر روز باز است.
ورودی: ندارد
ساعت شروع بازدید: هر روز ۸:۳۰ صبح (یک ساعت و نیم برای نماز تعطیل می‌شود)
ساعت پایان بازدید: هر روز ۱۸:۱۵ بعدازظهر
نشانی: Sultanahmet | Eminonu District

توپ‌کاپی
توپ‌کاپی، نخستین کاخ عثمانی است که بعد از فتح بزرگ امپراتوری، در قرن ۱۵ میلادی به دستور محمد دوم ساخته شد. کاخ توپ‌کاپی، در محل تلاقی تنگه‌ی بُسفُر، گلدن هورن و دریای مرمره قرار گرفته است؛ مکانی که بنای شهر استانبول -برای اولین بار در دوران باستان و توسط رئیس مگاریان‌ها، بیاز- در سده‌ی هفتم پیش از میلاد، در آن گذاشته شد. این کاخ، یکی از زیباترین مناظر استانبول را دارد. برعکس کاخ‌های اروپایی، توپ‌کاپی تنها یک ساختمان ساده‌ی تاریخی نیست، بلکه مجموعه‌‌ای است، که از چندین کلاه‌فرنگی و باغ، بر نوک یک شبه جزیره‌ی تاریخی و در مدخل گلدن هورن ساخته شده است. سلطان‌های عثمانی برای مدت ۴۰۰ سال در توپ‌کاپی زندگی کردند. در اوج دوران شکوفایی، ۸ تا ۱۰ هزار نفر در این کاخ زندگی می‌کردند که بیشترشان سربازهای پیاده نظام بودند.
در سال ۱۹۲۴ این کاخ تبدیل به موزه شد و امروزه یکی از جالب‌ترین موزه‌های جهان به شمار می‌رود. دیدنی‌ترین تالارهای توپ‌کاپی؛ خزانه‌داری، آثار مذهبی اسلامی، لباس‌های سلطان‌ها، دیوان، حرم، آشپزخانه‌هاو سالن ظروف چینی‌اند.
ورودی: ۲۰ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز به غیر از سه شنبه‌ها ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز به غیر از سه شنبه‌ها ۱۷:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Gulhane Park, near Sultanahmet Square

کاخ دلما بهچه
قصر دلما بهچه، یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری استانبول، از سال ١٨٥٦ تا زمان تاسیس جمهوری مدرن ترکیه، مرکز اداری امپراطوری عثمانی بوده است و بعد از آن هم آتاتورک به عنوان محل دیدار با میهمانان خارجی و تصویب بسیاری از قراردادهای مهم ترکیه‌ی جدید از این کاخ استفاده می‌کرد.
دلما بهچه که در زبان ترکی استانبولی به معنای باغ پربار است، در میان باغی بزرگ به سبک فرانسوی بنا شده و ساختمان آن به خاطر کیفیت منحصربه‌فرد تزیینات سبک روکوکو، راه‌پله‌ی کریستالی و سالن پذیرایی وسیعی با چلچراغ چهارهزار کیلوگرمی هدیه‌ی ملکه ویکتوریا معروف است. دلما بهچه ترکیبی منحصر به فرد و دیدنی است از سبک‌های مختلف هنری: مبلمان زیبا، فرش‌های لوکس، پرده‌های ابریشمی و شمعدان‌های کریستال ِچک و باکارا.
مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار جمهوری جدید ترکیه، آخرین روزهای عمر خود را در این کاخ گذراند. اتاق وی را تا امروز به همان شکل سابق نگه‌داشته‌اند و ساعت این اتاق هم از زمان مرگ آتاتورک تا به حال، در همان ساعت باقی مانده است: ساعت نه و ده‌دقیقه‌ی روز دهم نوامبر سال ۱۹۳۸.
ورودی: ۴۰ لیر
ساعت شروع بازدید: سه‌شنبه، چهارشنبه، جمعه تا یکشنبه: ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: سه‌شنبه، چهارشنبه، جمعه تا یکشنبه: ۱۶:۰۰ (در ماههای اکتبر تا فوریه تا ۱۵:۰۰) بعدازظهر
نشانی: Beşiktaş

مسجد سلیمانیه
مسجد سلیمانیه، از آثار برجسته‌ی هنر معماری عثمانی‌ها به شمار می‌رود که در قرن ۱۶ میلادی توسط معمار معروف عثمانی -معمار سینان- برای سلطان سلیمان ساخته شد. این مسجد، بالای تپه‌ای در بخش قدیمی شهر و بالای گلدن هورن قرار دارد. مقبره‌ی سلطان و زنش، هورم و معمار سینان هم در محوطه‌ی مسجد واقع شده. سلیمانیه، بزرگ‌ترین مسجد استانبول است.
ورودی: ندارد
ساعت شروع بازدید: هر روز ۹:۳۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز ۱۷:۳۰ بعدازظهر
نشانی: Mimar Sinan Cd, Suleymaniye Mh

کیز کولسی ( برج دوشیزه)
این برج سنگی که بر روی صخره‌های تنگه‌ی بسفر قرار دارد، اولین بار در سده‌ی چهارم پیش از میلاد و برای کنترل رفت و آمد کشتی‌های ایرانی توسط مردم یونان ساخته شد و در سده‌‌ی دوازدهم میلادی، امپراتور روم شرقی- مانوئل کومنوس- ساختمان‌اش را بازسازی کرد تا از آن به عنوان زندان و فانوس دریایی استفاده کند.
داستان‌ها و افسانه‌های زیادی در مورد ساختن و موارد استفاده‌ی برج دوشیزه وجود دارد. طبق محبوب‌ترین این افسانه‌ها، یک پیش‌گو به سلطان خبر می‌دهد که محبوب‌ترین دختری که دارد، روز تولد هیجده‌سالگی‌اش با نیش ماری کشته می‌شود. سلطان برای جلوگیری از به وقوع پیوستن این پیش‌گویی، در میان دریا برجی می‌سازد تا هیچ ماری نتواند به آن راه پیدا کند. دختر تا روز تولد هیجده سالگی‌اش در این برج می‌ماند. صبح آن روز، سلطان با سبدی میوه به دیدن دخترش می‌رود، غافل از این که یک افعی در سبد پنهان شده و دختر، طبق پیشگویی، با نیش افعی می‌میرد.
کیز کولسی هم رستوران دارد، هم گاهی در آن کنسرت و برنامه‌های دیگر اجرا می‌شود. قایق‌سواری روی تنگه‌ی بُسفُر هم خالی از لطف نیست.
ورودی: ندارد (بلیت رفت و برگشت جزیره ۶ لیر است)
ساعت شروع بازدید: سه شنبه تا یکشنبه ۱۲:۰۰ ظهر
ساعت پایان بازدید: سه شنبه تا یکشنبه ۱۹:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Üsküdar

مینیاتورک
مینیاتورک، همان‌طور که از اسمش پیداست، نسخه‌‌ی کوچک و مینیاتوری معماری ترک است. صد و پنج ساختمان کوچک و ظریف این پارک تفریحی، به اندازه‌ی یک‌ بیست و پنجم اندازه‌ی واقعی ساخته شده‌اند. حدود نیمی از این مدل‌ها مربوط به ساختمان‌های استانبول و بقیه از آناتولی و قلمروهای عثمانی خارج از ترکیه هستند. ساخت این پارک در سال ۲۰۰۱ آغاز شد و مساحت آن شصت هزار متر مربع است. فضای سبز دور و بر هر مدل هم درست شبیه به ساختمان اصلی طراحی شده.
از دیگر امکانات پارک می‌توان به یک آمفی‌تئاتر ۴۰۰ نفره، سوغاتی ‌فروشی، زمین بازی کودکان، یک شطرنج بزرگ و یک هزارتوی سرگرم‌کننده اشاره کرد.
ورودی: ۱۰ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز ۱۷:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Imrahor Caddesi | Sutluce

بازیلیکا سیسترن
آب‌انبار عظیم و وهم‌انگیز سیسترن در زبان ترکی «یرباتان سارایی» (به معنای قصر غرق شده) نامیده می‌شود و روبه‌روی مسجد سلطان احمد واقع شده. ورودی آن کوچک و کم نام و نشان است. از پله‌ها که پایین بروید، فضای بزرگ و تاریکی پیش رویتان باز می‌شود که پر از ستون‌های زیباست و موسیقی هیجان‌انگیزی هم با صدای بلند در آن پخش می‌شود. مسیر بازدیدکنندگان روی حوضچه‌ای ساخته شده که پر از ماهی‌های ریز و درشتی است که این‌طرف و آن‌طرف شنا می‌کنند. دو سرستون بی‌نظیر هم از سر مدوسا با شرح و تفصیلات در این محوطه وجود دارد.
بنای سیسترن متعلق به سال ۵۳۲ پس از میلاد است و مدتی هم به عنوان کاروان‌سرای تاجران ابریشم مورد استفاده قرار می‌گرفته. ستون‌های بسیار این ساختمان را رومی‌ها از پرستشگاه‌های پاگان جمع‌آوری کرده‌اند و به همین دلیل است که هر کدام از آن‌ها یک شکل دارند. به محض ورود به زیرزمین، بخش کوچکی را می‌بینید که می‌توانید لباس‌های عثمانی بپوشید و در بک‌گراند حرم‌سرای سلطان، عکس یادگاری بگیرید؛ یادگاری فراموش‌نشدنی از سفر به استانبول!
ورودی: ۱۰ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: در فصل تابستان ۱۸:۳۰، در فصل زمستان ۱۷:۳۰
نشانی: Imran Oktem Cad. No. 4 D: 5 Sultanahmet, Fatih | Near St. Sophia

موزه‌ی باستان‌شناسی
مجموعه‌های موزه‌ی باستان‌شناسی، در قرن ۱۹، توسط معمار معروف، والوری و با تلاش‌های ویژه‌ی نقاش معروف ترکی، عثمان حمیدبی ساخته شدند. این مجموعه‌ها شامل کلاه‌فرنگی کاشی‌کاری شده‌ی نفیس، موزه‌ی آثار باستانی شرقی و نمایشگاهی برای مجموعه‌ی بزرگی از هنرها و کارهای مربوط به دوران یونان و رم باستان و دیگر تمدن‌های آناتولیایی که قدمت‌شان به سده‌ی ششم قبل از میلاد باز می‌گردد، است. تابوت آهکی اسکندر، دختران عزادار، تابوت‌های باستانی و چندین اثر دیگر که در حفاری‌های سیدون کشف شده‌اند، از پر ارزش‌ترین آثار این موزه هستند.
موزه‌ی باستان‌شناسی شرق کهن، در سال ۱۹۱۷ توسط خلیل الدم‌بی طراحی و در همین سال افتتاح شد. این مجموعه ۱۵۰۰۰ قطعه‌ی باستان‌شناسی از دوران میان‌رودان، آناتولی پیش از یونان، آشوریان، سومریان، اکدیان، بابلیان، مصر باستان و فرهنگ عرب پیش از اسلام را به نمایش گذاشته است. موزه‌ی باستان‌شناسی با بیش از یک میلیون اثر، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های دنیا به شمار می‌رود.
ورودی: ۱۰ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز غیر از دوشنبه‌ها ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز غیر از دوشنبه‌ها ۱۶:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Cankurtaran Mh., Alemdar Cad, 34122 Fatih

برج گالاتا
برج گالاتا با ارتفاع ۵۵ متر، نمای وسیعی از قسمت قدیمی استانبول را نشان می‌دهد. این برج توسط ژنوس به عنوان دیوار دفاعی ناحیه‌ی گالاتا در مقابل رومی‌ها ساخته شد. ژنوس با روم شرقی رابطه‌ی تجاری داشت و از این برج برای نظارت بر بندرگاهش در گلدن هورن استفاده می‌کرد. بعد از فتح کنستانتینو‌پول توسط سلطان محمد دوم، از این مکان برای دیده‌بانی در برابر آتش‌سوزی‌های ناگهانی استفاده شد. امروزه برج گالاتا رستوران هم دارد و برای بالا و پایین رفتن از آن، آسانسور ساخته‌اند، هر چند هنوز هم برای رفتن به تراس و دیدن مناظر زیبای آن‌جا، باید از سه طبقه پله بالا رفت.
ورودی: ۱۰ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز ۲۰:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Buyuk Hendek Cad. (Beyoğlu, New City / Taksim)

موزه‌ی سدبرک حانیم
موزه‌ی سدبرک حانیم در سال ۱۹۸۰ در منطقه‌ی تاریخی آذری‌ها، در مقابل تنگه‌ی بسفر تأسیس شد. ساختمان سه طبقه‌ی بسیار زیبای آن، از نمونه‌های به جا مانده‌ از خانه‌های کهن عثمانی است. مجموعه‌ی پر ارزشی از هنرهای آناتولیایی، شامل عتیقه‌ها و آثاری با قدمت بیش از ۸ هزار سال در این‌جا به نمایش گذاشته شده است. ضمناً این موزه، اولین موزه‌ی خصوصی ترکیه هم به شمار می‌رود.
ورودی: ۷ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز جز چهارشنبه‌ها ۱۰:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز جز چهارشنبه‌ها ۱۷:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Büyükdere Piyasa Cad. No: 27- 29 Sarıyer

قصر ییلدیز
قصر ییلدیز، یکی از آخرین اقامت‌گاه‌های سلطان‌های عثمانی بوده که در اواخر قرن ۱۹ میلادی توسط عبدالحمید دوم تکمیل شد. ساختمان شاله که خواب‌گاه سلاطین به شمار می‌رفته، یکی از بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین ساختمان‌های این قصر است. قصر ییلدیز، به عنوان چهارمین قصر عثمانی بعد از فتح استانبول ساخته شد. این ساختمان‌ها، در داخل یک پارک بسیار بزرگ از گل‌های لاله و انواع گیاهان و درختان- که از نقاط مختلف دنیا گردآوری شده‌اند- قرار دارند. این کاخ، یکی از زیبا‌ترین مناظر واقع در حاشیه تنگه‌ی بُسفُر را تشکیل می‌دهد.
ورودی: ۱۰ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز جز دوشنبه و پنج‌شنبه ۹:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز جز دوشنبه و پنج‌شنبه ۱۸:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Yıldız Mh., 34349 Beşiktaş

حمام چمبرلیتاش
این حمام، نزدیک بازار بزرگ و در مقابل ستون چمبرلیتاش قرار گرفته. این ستون را معمار سینان در سال ۱۵۸۴ برای نوربانو سلطان و همسرش- سلیم دوم- ساخته است.
حمام چمبرلیتاش، در ابتدا هم بخش زنانه داشت و هم مردانه. در قرن نوزدهم میلادی و در زمان سلطنت سلطان عبدالعزیز، برای عریض کردن خیابان، بخش زنانه‌ی حمام ویران شد. به تازگی قسمت زنانه بازسازی شده، اما ورودی آن با بخش مردانه یکی است. رختکن حمام، با گنبدی مسقف شده و به سوگوکلوک (قسمت سرد) معروف است. قسمت گرم حمام، ۳۸ حوض جداگانه دارد.
هزینه: ۵۵ لیر برای حمام، کیسه‌کشی و ماساژ
ساعت کار: هر روز از ۶:۰۰ صبح تا ۱۲:۰۰ شب
نشانی: Vezirhan Cad No. 8, Çemberlitaş

پارک امیرگان
پارک امیرگان، پارکی تاریخی است که در امیرگان، در همسایگی تنگه‌ی بسفر و در ناحیه‌ی ساریر استانبول واقع شده و یکی از بزرگترین پارک‌های عمومی استانبول به شمار می‌رود.
درختان کاج سنگی، کاج ترکی، کاج حلب، کاج آبی، کاج سپید شرقی، کاج دریایی، سرو ژاپنی، صنوبر نروژی، صنوبر آبی، سرو اطلس، سرو هیمالیایی، سرو لبنانی، چنار، درخت زبان گنجشک، فندق، درخت بید بابل، بلوط مجار، صنوبر سپید کولورادو، درخت چهل سکه، سرو سرخ کالیفرنیا، درخت ماموت ساحلی و درخت کافور، از مهم‌ترین درخت‌های موجود در این پارک هستند.
ورودی: ندارد
نشانی: Emirgan Korusu Emirgan, Sariyer

آکواریوم استانبول
این آکواریوم در سال ۲۰۰۳ ساخته شده و از لحاظ اندازه و تنوع، یکی از بهترین آکواریوم‌های دنیا به شمار می‌رود. این مجموعه در مساحت ۲۲۰۰۰ مترمربع واقع شده و از ۶۲ تانک آب، ۱۵۰۰ گونه و در کل ۱۵۰۰۰ موجود زنده برخوردارست. تونل زیبا و چشم‌گیر آن، امکان ملاقات از نوع خیلی خیلی نزدیک را با جانواران آبزی به بازدیدکنندگان می‌دهد. این مجموعه سوغات‌فروشی، کافه تریا، رستوران، پارکینگ و البته یک سینمای پنج‌بعدی هم دارد.
ورودی: ۲۹ لیر
ساعت شروع بازدید: هر روز ۱۰:۰۰ صبح
ساعت پایان بازدید: هر روز ۱۹:۰۰ بعدازظهر
نشانی: Senlikkoy Mahallesi, Yesilkoy Halkali Cad. No:93, Florya

ویالند
ویالند یک دیزنی‎لند به سبک استانبول است؛ در این پارک انواع سرگرمی‎ها، از ماجراجویی و بازی تا تاریخ‎نوردی یک‎جا جمع شده‎اند. بچه یا بزرگسال فرقی نمی‎کند؛ در ویالند برای هر سن و سلیقه‎ای یک تفریح هیجان‎انگیز پیدا می‎شود. غیر از این‎ها یک رستوران خوب، سینمای 5بعدی و مرکز خرید هم دارد.
ورودی: 55 لیر برای بزرگسالان و 45 لیر برای بچه‎ها
ساعت شروع: هر روز 11 صبح
ساعت پایان: در طول هفته 20:00بعدازظهر و آخر هفته‎ها 22:00 شب
نشانی: Yesilpinar Mahallesi, Girne Caddesi

دلفیناریوم
خانه‌ی دلفین‌های استانبول، بزرگ‌ترین مجموعه‌ی مسقف نگهداری از دلفین‌ها در اروپاست که در سال ۲۰۰۸ در زمینی به مساحت بیش از هشت‌ هزار و پانصد متر مربع تاسیس شد. این مجموعه بخش‌های مختلفی دارد و علاوه بر تماشای بازی دلفین‌ها و حرکات بامزه‌شان، امکان غواصی و شنا با دلفین‌ها هم –در قبال پرداخت هزینه‌ی اضافی- برای مسافران فراهم شده.
ورودی: ۲۵ لیر
ساعت شروع بازدید: روزهای هفته از ۱۱:۰۰ صبح، آخر هفته از ۱۴:۰۰ بعدازظهر، دوشنبه‌ها تعطیل.
ساعت پایان بازدید: ۱۳:۳۰ بعدازظهر
نشانی: Silahtaraga Mah. Silahtaraga Cad. No:2 D:4 Eyup Merkez, Eyup

نظرات مطلب

ارسال نظر

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات